O problemach współczesnego świata na XI Zjeździe Filozoficznym

Ponad 700 referatów podejmujących m.in. filozoficzne problemy współczesnego świata, takie jak etyka biznesu, nauka a religia, odpowiedzialność robotów – zaplanowano podczas XI Polskiego Zjazdu Filozoficznego, który rozpocznie się 9 września na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

W Zjeździe, który potrwa sześć dni (do 14 września), weźmie udział ok. 650 uczestników ze 110 ośrodków naukowo-badawczych i dydaktycznych – z Polski oraz Europy, a także z Chin i Japonii. Spotkanie filozofów – jak informują organizatorzy – ma służyć prezentowaniu aktualnie prowadzonych badań, a także być okazją do namysłu nad miejscem i rolą filozofii w nauce i w świecie, w którym zachodzą szybkie i radykalne zmiany.

„Podejmowane będą klasyczne, tzw. wieczyste problemy filozofii, a także problemy, które stawia przed filozofią współczesny świat: etyka biznesu, nauka a religia, interdyscyplinarność w nauce, logiki nieklasyczne, samochody autonomiczne i ich wybory, odpowiedzialność robotów, +informacja+ w przyrodzie, problem Big Data” – zapowiada ks. dr Marek Słomka z Komitetu Organizacyjnego Zjazdu.

Program spotkania obejmuje zarówno wykłady plenarne, panele dyskusyjne, sympozja specjalne, a tematyka obrad obejmuje różne dziedziny filozofii a także pogranicza filozofii i innych nauk. Obrady będą prowadzone w 20 sekcjach tematycznych, w tym m.in. etyki szczegółowej i stosowanej, filozofii kultury, filozofii techniki, filozofii umysłu i kognitywistyki, filozofii społeczeństwa, prawa i polityki, filozofii religii.

„Nie zabraknie dyskusji na tematy szczególnie aktualne, które mogą zainteresować osoby niezwiązane bezpośrednio ze środowiskiem uniwersyteckim. Nauczycieli filozofii czy etyki zachęcamy do zwrócenia uwagi zwłaszcza na dyskusje o filozofii w szkole, a wszyscy zainteresowani rolą religii w świecie znajdą coś dla siebie w dyskusjach z zakresu filozofii religii” – zapowiada ks. Słomka.

Zjazd rozpocznie w poniedziałek wykład prof. Jacka Jadackiego pt. „Zagadka przyczynowości” poświęcony pojęciu związku przyczynowo-skutkowego.

W programie Zjazdu, oprócz obrad, dyskusji i sympozjów, są także wydarzenia kulturalne m.in. koncert czeskiego zespołu Caravana Banda, spektakl Tetaru Enigmatic z KUL, który pokaże sztukę Roberta Bruttera „Kantata na cztery skrzydła”.

Pierwszy Polski Zjazd Filozoficzny został zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Filozoficzne w 1923 r. we Lwowie. Głównym zagadnieniem poruszanym wtedy podczas obrad był problem wolności woli oraz teorii czynu. W zjeździe tym wzięło udział 123 uczestników z różnych ośrodków naukowych, m.in. z Krakowa, Lwowa, Wilna, Warszawy.

Kolejne Zjazdy Filozoficzne odbywały się m.in. w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Lublinie, Poznaniu. Wydział Filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II jest po raz pierwszy gospodarzem tego wydarzenia.

Patronat Honorowy nad XI Polskim Zjazdem Filozoficznym objął Prezydent RP Andrzej Duda.(PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska

Pin It

Komentowanie zakończone.