Pod koniec września Sejm zajął się projektem ustawy o broni i amunicji, złożonym przez posłów ruchu Kukiz’15. Według wnioskodawców, celem projektu jest uproszczenie i ujednolicenie przepisów, w tym ograniczenie uznaniowości przy wydawaniu pozwoleń na broń. Przeciwnicy zmian argumentują, że w praktyce oznaczałyby one liberalizację prawa dostępu do broni palnej i znaczne ograniczenie kontroli państwa nad tą sferą.
Przy okazji sejmowej dyskusji zapytaliśmy Polaków o ich opinie dotyczące tej kwestii. Zdecydowana większość badanych jest zdania, że dostęp do broni powinien być ściśle ograniczony. Tylko co dziesiąty opowiada się za liberalizacją przepisów w obecnej sytuacji.
Za ułatwieniem dostępu do broni palnej wyraźnie częściej opowiadają się mężczyźni, młodsi badani (poniżej 35 roku życia) oraz ci, którzy sami mają bezpośredni kontakt z taką bronią lub osobiście znają kogoś posiadającego broń.
Prezentowane dane pochodzą z badania „Aktualne problemy i wydarzenia” zrealizowanego w październiku 2017 roku przez CBOS.
Redakcja strony