Polacy z werwą – dr Mateusz Falkowski

Ostatnim nominowanym w plebiscycie „Polacy z werwą” w kategorii „Nauka” jest filozof dr Mateusz Falkowski. Głosować można tylko do 6 września 2015 r. Kim jest dr Mateusz Falkowski?

Myślenie być może odbywa się w głowie, ale potrzebuje też momentów i miejsc, w których dokona się interakcja i wymiana: spotkań, rozmów, instytucji.

Od 2012 roku Prezes Zarządu Fundacji na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi wspierającej i promującej polską myśl filozoficzną (od trzech lat organizującej najważniejszy w Polsce konkurs na esej filozoficzny). Krytyczny namysł nad tradycją polskiej filozofii łączy z zainteresowaniem najbardziej aktualnymi zjawiskami współczesnej refleksji filozoficznej.

Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Naukę kontynuował podczas rocznego stypendium na Freie Universität w Berlinie. Doktorat z filozofii – na podstawie pracy O maszynie. Wiek XVII a filozofia techniki, przygotowanej pod kierunkiem prof. dr hab. Jacka Migasińskiego – obronił w 2009 roku w Instytucie Filozofii UW.

Współtwórca inicjatywy kulturotwórczej „Orgia Myśli”, której członkiem był do 2014 roku. Wraz z OM organizował otwarte debaty i cykle spotkań naukowych (m.in. „Literatura i polityka”, „Moralność i literatura”, „Obraz: przekleństwo, pozór czy materia? Wizualność po francusku”, „Orgia z myślą francuską”, „Orgia z myślą niemiecką”).

Uczestnik licznych konferencji filozoficznych (m.in. 2005 – „Myśl filozoficzna i społeczna XVII wieku”, 2007 – Festiwal Filozofii poświęcony myśli Nietzschego, 2008 – Festiwal Filozofii poświęcony utopii, 2009 – Festiwal Filozofii poświęcony filozofii, 2010 – „Perspektywy biopolityki”, 2012/2013/2014 – „Myślenie dziś”, 2014 – „Foucault: źródła // ujścia”, „Forum Polskiej Myśli Filozoficznej”, 2015 – „Imperium Rolanda Barthes’a”).

Autor książek: Wisława, Kryteria sprzedajnej manifestacji. Zadania domowe (wspólnie z Markiem Sobczykiem), Warszawa 2013; Filozofia techniki I: O maszynach. Wiek XVII a filozofia techniki, Warszawa 2014 oraz Twórca i perspektywy, Warszawa 2014. Swoje teksty publikował w czasopismach i zbiorach, takich jak „Praktyka Teoretyczna” „Psychoanaliza” „Przegląd filozoficzny” „Wakat”, „Klio”, Myślenie dziś I, Orgia z myślą francuską.

Dydaktyk. Od 2012 wykładowca w Kolegium Artes Liberales („Narodziny myślenia z ducha literatury”, historia filozofii starożytnej, recepcja filozofii starożytnej, „Filozofia techniki”, a wspólnie z Marcinem Gokieli: „Myślenie modernistyczne. W poszukiwaniu nowoczesnej duszy”, „Praktyki i struktury. Myślenie po modernizmie”). W latach 2011-2012 prowadził zajęcia z historii literatury i dramatu w warszawskiej Wyższej Szkole Filmowej. A w okresie 2010-2011 z filozofii i logiki oraz filozofii kultury w Instytucie Kultury UJ.

Tłumacz, recenzent wewnętrzny i redaktor (współpracujący m.in. z WN PWN, Prószyński i S-ka). Przełożył m.in.: R. Safranski, Schopenhauer. Dzikie czasy filozofii, Warszawa 2008, C. Schmitt, Lewiatan w teorii państwa Thomasa Hobbesa, Warszawa 2008 , H. Boehme, Fetyszyzm i kultura, Warszawa 2012 i K. Theweleit, Męskie fantazje, wspólnie z Michałem Hererem, Warszawa 2015 (w druku).

Polacy z werwą - dr Mateusz Falkowski

Pin It

Komentowanie zakończone.