Polityka Lokalnie

Instytut Politologii Akademii Ignatianum w Krakowie,
Instytut Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego,
Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

zaprasza na
II Ogólnopolską Konferencję Naukową pt.

Polityka Lokalnie,

która odbędzie się w dniach 21-22 IV 2016 r. w Szczecinie.

Do udziału w II Ogólnopolskiej Konferencji „Polityka Lokalnie” organizatorzy zapraszają politologów, socjologów, prawników, a także innych specjalistów zajmujących się sprawami lokalnymi w aspekcie zarządzania, komunikacji społecznej, rozwoju gospodarczego i infrastrukturalnego, bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz zagrożeń społecznych.

Tematyka
W dobie zapowiadanych zmian chcielibyśmy podjąć zagadnienia propozycji ograniczenia kadencji wójtów (burmistrzów, prezydentów), roli ugrupowań partyjnych i tzw. komitetów lokalnych w kreowaniu gminnych i miejskich włodarzy. Biorąc pod uwagę to ostatnie zagadnienie warto byłoby podjąć bardzo istotną w ostatnich latach tematykę ruchów miejskich i ich wpływu na funkcjonowanie mechanizmów władzy lokalnej.

Wspomniane ruchy są z kolei swoistą emanacją aktywności mieszkańców. Chcielibyśmy zatem podjąć zagadnienia związane z partycypacją lokalnych
społeczności zarówno w kontekście ich udziału w procesie wyłaniania przedstawicieli władz lokalnych jak również ich aktywności w podejmowaniu wyzwań, przed którymi stają. Interesujące byłoby zatem przyjrzenie się coraz bardziej popularnym budżetom obywatelskim oraz często zapomnianej formie demokracji lokalnej jaką stanowią funkcjonujące w wielu miastach rady osiedli.

Jest oczywiście wiele innych ważkich tematów do analizy, choćby metropolizacja polityki lokalnej, finansowanie usług lokalnych, sposoby aktywizacji mieszkańców gmin i miast do współdecydowania o lokalnych ojczyznach. Wymienione zagadnienia stanowią sugestie, organizatorzy chętnie rozważą inne zgłoszone propozycje, choć wiodącymi punktami odniesienia dyskusji o polityce lokalnej powinny stać się jej instytucje, mechanizmy i aktorzy. Będziemy starali się aby nasze spotkanie stało się nie tylko okazją do wymiany naszych ustaleń badawczych ale również, aby nasze wnioski można było skonfrontować z praktyką polityki lokalnej – do udziału w konferencji zapraszamy także samorządowców, osoby czynnie praktykujące w polityce lokalnej.

Zgłoszenia można nadsyłać do 21 III 2016 r.

Koszt udziału w konferencji wynosi 300 zł.

Komitet organizacyjny
Dr hab. Maciej Drzonek, US, przewodniczący, koordynator konferencji
Dr hab. Magdalena Musiał-Karg, prof. UAM, koordynator konferencji
Dr hab. Artur Wołek, prof. AI w Krakowie, koordynator konferencji
Dr Piotr Chrobak
Dr Tomasz Czapiewski
Mgr Agnieszka Ignasiak, sekretarz konferencji
Mgr Jerzy Jureczko, sekretarz konferencji
Mgr Bartosz Mazurkiewicz, sekretarz konferencji
Mgr Wojciech Paukszteło, sekretarz konferencji

Kontakt
Instytut Politologii i Europeistyki US
Sekretariat
ul. Krakowska 71/79
71-017 Szczecin
pok. 002
tel. +48 44432 25 lub 26
e-mail: ipie@whus.pl
sekretariat.ipie@whus.pl

Sekretariat Konferencji
e-mail: polityka.lokalnie@gmail.com
tel. +48514330414

Pin It

Komentowanie zakończone.