Poparcie dla ugrupowań politycznych rok po wyborach parlamentarnych

Od września poparcie dla głównych ugrupowań sceny politycznej nie zmieniło się znacząco. Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w połowie października, bezapelacyjnie wygrałby je PiS. Rządząca partia mogłaby też liczyć na uzyskanie równie dobrego wyniku jak w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu. Jej obecne notowania (38,4% deklaracji poparcia), przy założonym poziomie ufności 95%, wskazują, że rzeczywiste poparcie dla tego ugrupowania w całej populacji ogółu dorosłych Polaków kształtuje się między 34,5% a 42,2%.

Gdyby wybory odbywały się już teraz, pewne miejsc w przyszłym Sejmie mogłyby być jeszcze Nowoczesna i PO. Wynik uzyskany przez Kukiz’15 nie daje natomiast stuprocentowych gwarancji, że przedstawiciele tego ugrupowania zasiedliby w ławach sejmowych (wynik 6%, przy poziomie ufności 95%, oznacza, że poparcie dla Kukiz’15 wśród ogółu dorosłych Polaków plasuje się w granicach od 4,3% do 8,1%).

Poparcie dla ugrupowań politycznych rok po wyborach parlamentarnych

Prezentowane dane pochodzą z badań „Aktualne problemy i wydarzenia”, realizowanych przez CBOS. Informacje o poparciu dla wszystkich partii opublikowano w komunikacie „Preferencje partyjne w październiku, rok po wyborach parlamentarnych”, październik 2016 (oprac. A. Cybulska).

Pin It

Komentowanie zakończone.