Powstał przewodnik po geologicznych ciekawostkach warszawskiej Starówki

Zabytki Warszawy mają bardzo bogatą historię, liczoną nie w setkach, ale w milionach lat. W dekoracyjnych kamieniach można znaleźć skamieniałości – szczątki zwierząt z odległej przeszłości. Geolog dr Paweł Wolniewicz przygotował trasę, która po nich prowadzi.

Na trasie znajduje się w sumie 9 obiektów; są to głównie kościoły, ale również pierwszy trzon kolumny Zygmunta III Wazy. Interesujące skamieniałości widoczne są głównie na blokach kamiennych tworzących posadzki kościołów, ale też na ich ścianach. Na trasie są m.in. katedra polowa Wojska Polskiego NMP Królowej Polski, kościół Ojców Paulinów pw. Ducha Świętego i bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela.

Jak wyjaśnia w rozmowie z PAP pomysłodawca przewodnika dr Paweł Wolniewicz z Zakładu Paleontologii i Stratygrafii w Instytucie Geologii UAM, kamienie na których widoczne są szczątki zwierząt, które żyły miliony lat temu, pochodzą z kamieniołomów z Polski, Szwecji i Niemiec. Wśród tych stworzeń są amonity, belemnity czy gigantyczne małże.

„Dzięki nim dowiadujemy się, jak wyglądała Polska i świat przed milionami lat. Cofamy się do czasów, gdy nas kraj przypominał dzisiejszą Australię, Kalifornię i Palestynę” – opowiada geolog.

Jak zapewnia naukowiec, aby odkryć pamiątki sprzed milionów lat ukryte w kamiennych posadzkach oraz fasadach, wystarczy spędzić dwie godziny na warszawskiej Starówce. Obiekty na trasie dostępne są do zwiedzania bez potrzeby wykupienia biletów. Długość trasy wynosi około 2-2,5 km. Wskazane w przewodniku skamieniałości są łatwo rozpoznawalne nawet dla laika – zapewnia inicjator akcji.

To nie pierwsza trasa śladami geologicznych ciekawostek w polskich miastach, którą przygotował poznański naukowiec. Powstały już analogiczne wycieczki dla Poznania, Trójmiasta i Olsztyna.

„Punkty na warszawskiej trasie skompletowałem podczas wyjazdów do stolicy i w trakcie zwiedzania miasta z pięcioletnim synem” – dodaje naukowiec. Inspiracją do ich stworzenia były dla geologa rozmowy z dziećmi. „Dopiero podczas warsztatów z dziećmi zainteresowanymi dinozaurami, wykopaliskami, pracą paleontologa zrozumiałem, że takie miejsca stanowią w Polsce najłatwiejszą drogę do samodzielnego znalezienia śladów życia z czasów dinozaurów o pobudzenia ich wyobraźni” – dodaje.

Wolniewicz zamierza przygotować kolejne trasy po geologicznych ciekawostkach polskich miast. W planach ma Toruń, Wrocław, Katowice, Chorzów i Sosnowiec. Przewodnik po Warszawie dostępny jest na stronie: https://zywaplaneta.pl/warszawa/

PAP – Nauka w Polsce

autor: Szymon Zdziebłowski

Pin It

Komentowanie zakończone.