Praca teoretyczna czy empiryczna
Prędzej czy później staniesz przed dylematem, jaki rodzaj pracy magisterskiej jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Czy zamierzasz oprzeć się tylko na materiałach zastanych, zaszywając się w bibliotece lub dogłębnie zapoznając z Internetem. Czy też wolisz przeprowadzić własne badanie w terenie, mając kontakt z rzeczywistymi osobami, osobiście zebrać unikalny materiał.
Jeden i drugi sposób ma zarówno swoje wady jak i zalety. To jaki wybierzesz zależy od problematyki, jaką chcesz się zająć, gdyż nie zawsze potrzebne jest przeprowadzenie własnych badań, a także od Twoich predyspozycji. Być może uważasz, że przeprowadzenie badań w terenie przekracza Twoje możliwości. Albo jest wręcz przeciwnie. Traktujesz to jako wyzwanie, sprawdzian, który należy przejść.
Zalety pracy teoretycznej są wadami empirycznej i na odwrót. Nie ma sensu rozpatrywać ich oddzielnie. Zróbmy za to porównanie biorąc pod uwagę parę istotnych zmiennych:
- Czas
Stanowczo bardziej czasochłonna jest praca teoretyczna. Może się to wydawać absurdalne, lecz jeśli nie przeprowadzasz bardzo skomplikowanych badań, z wykorzystaniem kilku metod badawczych to znacznie szybciej uda Ci się zebrać i „obrobić” materiał do pracy empirycznej. Napisanie kilku wniosków też nie jest problemem.
- Kontakt z drugim człowiekiem
W pracy czysto teoretycznej kontakt z drugim człowiekiem ograniczony jest do minimum. W zasadzie tylko do ludzi spotkanych w bibliotece. W pracy empirycznej zazwyczaj musisz się zetknąć z osobą badaną, doświadczyć jej emocji, przekonać, zainteresować. Jednak to też nie jest reguła. Coraz więcej studentów decyduje się na przeprowadzenie badań przez Internet. Na przykład: zdobywają e-maile od swoich promotorów lub znajomych i rozsyłają zaproszenia, tudzież ankiety. Dość interesującą alternatywą dla tradycyjnych formularzy są oferty serwisów typu ankietka.pl, który umożliwia stworzenie własnej ankiety online. Jednak nie polecam tego sposobu, gdyż może zostać odebrany jako nieprofesjonalny, zwłaszcza przez osoby nieobeznane z tego typu usługami.
- Środki
Jeśli chodzi o pieniądze, to zarówno praca teoretyczna jak i empiryczna nie wymaga od nas znaczących nakładów. Jedyne co musimy poświęcić to pieniądze na dojazd do biblioteki, lub do osób badanych. Abstrahując od sytuacji gdy kupujemy sobie pracę magisterską, zdarza się, że studenci wynajmują kolegę, który wprowadzi za nich dane np. do SPSS. Nie jest to jednak szczególnie opłacalne, biorąc pod uwagę, że wersja demo programu dostępna jest za darmo w Internecie, a i o samouczek nietrudno.
- Wartość edukacyjna
Zarówno praca teoretyczna, jak i empiryczna ma wartość edukacyjną, przez co rozumiem, że uczysz się czegoś nowego i przydatnego. Nie jest prawdą to, co mówią niektórzy, że pisanie pracy magisterskiej równa się spisywaniu cytatów z różnych książek. Pisząc swoją pracę musisz nauczyć się logicznego myślenia. Zastanowić do czego chcesz dojść i jakimi ścieżkami, co sprawdzić, czemu zaprzeczyć. Jeśli chcesz przeprowadzić własne badanie terenowe, to dodatkowo poznasz praktyczny wymiar tego, co do tej pory znałeś tylko z książek. Uczysz się warsztatu. Nawet jeśli do tej pory przeprowadzałeś już ankiety dla ośrodków badawczych, to przecież ich nie tworzyłeś, nie opracowywałeś. Tutaj przechodzisz przez cały proces sam, od początku do końca. Stajesz się samodzielnym naukowcem.
- Prestiż
Znacznie bardziej prestiżowe jest przeprowadzenie własnych badań niż korzystanie z gotowych materiałów. Zarówno biorąc pod uwagę możliwość zaimponowania kolegom-studentom, jak i kadrze na Twojej uczelni. Głównie dlatego, że każdy jest ciekawy „co Ci z nich wyszło?”. Wyniki może dostać tylko i wyłącznie od Ciebie.
Osobiście zachęcam do przeprowadzenie badań terenowych, gdyż nic tak dobrze nie nauczy Cię warsztatu jak praktyka. Masz styczność z ludźmi, którzy na bieżąco reagują i wymuszają na Tobie reakcję. Patrząc na sprawę z dystansu docenisz pewne zdolności, jakie to zadanie w Tobie ukształtowało. Puste słowa z książek metodologicznych nabierają wówczas mocy.
3 komentarze do wpisu “Praca teoretyczna czy empiryczna”