Prof. Lech Szczucki, laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, przez prawie trzy dekady pracował nad siedmiotomowym dziełem obejmującym całość korespondencji Andrzeja Dudycza – reformatora religijnego i dyplomaty. Jego praca umożliwia wnikliwy wgląd w przemyślenia czołowych intelektualistów XVI wieku.
Historyk filozofii i kultury prof. Lech Szczucki z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2014 w obszarze nauk humanistycznych i społecznych. Nagrodzono go za wyjaśnienie związków kulturowych Europy Środkowej i Zachodniej w monumentalnej edycji korespondencji Andrzeja Dudycza, XVI-wiecznego myśliciela, reformatora religijnego i dyplomaty.
„Dokonana przez laureata edycja dalece wykracza poza zaprezentowanie korespondencji i poglądów szesnastowiecznego humanisty, myśliciela religijnego i dyplomaty. Wyjaśnia ona głębię oraz rozpiętość europejskich powiązań politycznych i kulturowych, a także oddziaływanie idei na politykę i religię. Praca ta stanowi ogromny wkład w rozwój polskiej i europejskiej humanistyki, umożliwiając wnikliwy wgląd w przemyślenia czołowych intelektualistów w ważnym dla rozwoju Europy okresie” – wyjaśnia FNP w przesłanym PAP komunikacie.
Andrzej Dudycz to urodzony na Węgrzech szlachcic pochodzenia chorwackiego. W 1565 r. przyjechał do Krakowa jako ambasador cesarza Maksymiliana, króla Czech i Węgier. Choć był biskupem kościoła katolickiego, bliskie były mu idee reformacji – w Polsce przeszedł ostatecznie na unitaryzm. Dudycz prowadził ożywioną korespondencję z wieloma wybitnymi osobistościami szesnastowiecznej Europy. Jego listy odzwierciedlają jego rozliczne zainteresowania obejmujące teologię, astronomię, matematykę, medycynę, filozofię, historię starożytną i prawo. Unikalną cechą epistolografii tego humanisty jest także jej wielojęzyczność. Dudycz pisał swoje listy w pięciu językach: po włosku, węgiersku, niemiecku, polsku i po łacinie.
Prof. Lech Szczucki nad siedmiotomowym dziełem edytorskim obejmującym całość korespondencji Andrzeja Dudycza pracował przez prawie trzy dekady. Realizacja projektu, za który otrzymał Nagrodę FNP, wymagała od niego współpracy z wieloma badaczami z całej Europy. Pomogli oni w przeprowadzeniu rozległych i wszechstronnych poszukiwań manuskryptów Dudycza w europejskich archiwach. Wielojęzyczność tej korespondencji wymagała także zaproszenia do współpracy szerokiego zespołu specjalistów z dziedziny lingwistyki. Oprócz kierowania całym projektem, wielkim wkładem profesora Szczuckiego w opracowanie korespondencji Andrzeja Dudycza było dodanie komentarzy oraz napisanie wstępów do wszystkich tomów, opatrzenie ich przypisami i uzupełnienie o dodatkowe informacje.
Prof. Lech Szczucki urodził się w 1933 r. w Warszawie. W latach 1955–2004 prowadził badania w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Był redaktorem „Archiwum Historii Filozofii i Myśli Społecznej”, a obecnie jest członkiem Rady Programowej pisma.
Redakcja strony