Prof. Marody (socjolog) i prof. Duszyński (biochemik) ubiegają się o prezesurę w PAN

Prof. Jerzy Duszyński i prof. Mirosława Marody ubiegają się o stanowisko prezesa Polskiej Akademii Nauk na 4-letnią kadencję w latach 2015-2018 – poinformował PAP rzecznik Akademii Mieczysław Grabianowski. Wybory nowego prezesa PAN odbędą się 19 marca.

Jak wyjaśnił Grabianowski, nazwiska kandydatów ujawniono oficjalnie w poniedziałek po posiedzeniu Komisji Wyborczej PAN. „Kandydaci przedstawić mają swój program wyborczy, który roześlemy do członków krajowych PAN” – dodał. O tym, kto zostanie nowym prezesem PAN zdecydują członkowie Zgromadzenia Ogólnego PAN 19 marca podczas sesji w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Warszawie. Zgodnie z regulaminem, kandydatów zgłosić mogło co najmniej 10 członków krajowych PAN.

Jednym z kandydatów na prezesa PAN jest prof. Jerzy Duszyński (ur. w 1949 r.), biochemik z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie. Duszyński pełni obowiązki dziekana Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN. Jest członkiem korespondentem PAN od 2007 roku. W latach 2008-2009 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prof. Duszyński przez wiele lat był przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu im. M. Nenckiego PAN, a także dyrektorem tej placówki (w latach 2003-2008).

Na stanowisko prezes PAN kandyduje też prof. Mirosława Marody (ur. w 1947 r.), socjolog i psycholog społeczna z Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prof. Marody jest wiceprezesem PAN od 2011 r. Od 2010 roku jest członkiem korespondentem PAN. Prof. Marody od 1992 r. pełni funkcję kierownika Centrum Badań Politycznych w Międzywydziałowym Instytucie Studiów Społecznych UW. Jest też przewodniczącą Rady Naukowej Instytutu Socjologii UW (od 2005 roku). W latach 1988-1989 na Uniwersytecie Warszawskim była dyrektorem Instytutu Socjologii, a w latach 1993-1996 dyrektorem Międzywydziałowego Instytutu Studiów Społecznych. Prof. Marody została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).

Poprzednie głosowanie na prezesa PAN odbyło się podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN 23 października ub. roku. Wtedy na stanowisko prezesa PAN kandydowali prof. Michał Kleiber i prof. Jerzy Duszyński. Żadnemu z kandydatów nie udało się wtedy uzyskać bezwzględnej większości głosów. Wybory – zgodnie z przepisami PAN – trzeba było więc powtórzyć.

W wyborach w marcu prof. Michał Kleiber nie kandyduje. W rozmowie z PAP prof. Kleiber stwierdził: „Nie wyraziłem zgody na zgłoszenie mojej kandydatury”. Profesor pełnił funkcję prezesa PAN przez dwie 4-letnie kadencje, od 2007 r.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Komentowanie zakończone.