Życie bez stresu nie jest możliwe. W końcu jest to ewolucyjnie wykształcony mechanizm, który ma nas wspomagać w radzeniu sobie w najcięższych momentach. Takimi momentami mogą być m.in.: ucieczka przed napastnikiem, przebywanie w bardzo niskiej temperaturze, odwodnienie, przegrzanie itp. W tych chwilach pojawia się ostra reakcja stresowa, która wywołuje szereg natychmiastowych reakcji biochemicznych, które zmieniają nasze ciśnienie krwi, tętno, szybkość oddechu, zwiększają dostępność glukozy, czyli wszystko to, co nam potrzebne, by te ciężkie warunki przetrwać. Co się jednak dzieje, gdy spotykają nas nie tylko te doraźne źródła stresu, ale też codzienne zmagania ze stresem w pracy lub w życiu rodzinnym, gdy stres powodują zaciągnięte kredyty lub zamartwianie się o przyszłość? Wtedy mówimy o stresie przewlekłym, który niestety jest dla nas definitywnie zły. Przewlekły stres jest jedną z przyczyn wysokiej częstotliwości rozwijania się chorób cywilizacyjnych, takich jak: bezsenność, depresja, insulinooporność i cukrzyca, nadciśnienie, oraz wiele innych.
Zapytasz pewnie, jak sobie z tym przewlekłym stresem poradzić? Oczywiście priorytetem zawsze będzie lokalizowanie źródeł owego stresu i próby ich zniwelowania. Jeśli nienawidzisz swojej pracy, warto dołożyć starań, by ją zmienić na bardziej odpowiadającą Twoim oczekiwaniom. Jeśli tkwisz w toksycznej relacji, warto spróbować się z niej uwolnić. Jeśli powodem jest Twoja sytuacja finansowa, to postaraj się ją poprawić itp.
Wiadomo, nie zawsze tego typu zmiany przychodzą szybko. Z tego względu, warto rozejrzeć się również za pewnymi uniwersalnymi sposobami, które nawet podczas starań nad usunięciem źródła stresu, mogą redukować jego szkodliwy wpływ na zdrowie. Poniżej kilka propozycji takich działań:
1. Dbaj o sen – dobry sen to podstawa! Jeśli nie będziesz się wysypiać, to już samo w sobie jest czynnikiem stresowym. Jeśli dołożysz do tego inne bodźce, to dramat murowany. Sen dobrej jakości i odpowiedniej długości to jeden z najważniejszych filarów zdrowia i jeśli o niego zadbasz, to przewlekły stres nie będzie dokuczał tak mocno. Dobrą praktyką jest też spanie o regularnych porach i dbałość o wieczorne rytuały – zmniejszenie ekspozycji na niebieskie światło i relaksujące czynności, by zachować sprawność naturalnych rytmów dobowych.
2. Pielęgnuj życie towarzyskie – samotność naprawdę dużo komplikuje! Wiele badań wskazuje, że odczucie bycia samotnym pogarsza wiele aspektów zdrowia, również tego fizycznego. Z drugiej strony, bogate życie towarzyskie i spotkania ze znajomymi (tymi, w których towarzystwie czujesz się dobrze) bardzo pozytywnie wpływają na kondycję psychiczną i odczuwanie stresu.
3. Dieta i aktywność – warto pilnować, by na Twój talerz lądowały w większości produkty gęste odżywczo i nisko przetworzone. Kiepskie jedzenie również jest czynnikiem stresowym, wywołującym także stres metaboliczny. Niedostateczna podaż niezbędnych witamin i minerałów może natomiast zakłócać pracę mózgu i metabolizm najważniejszych neuroprzekaźników. Całość uzupełnia regularne uprawianie sportu, gdyż aktywność fizyczna powoduje reakcje biochemiczne, które wpływają na zachowanie lepszej kondycji układu nerwowego i lepsze samopoczucie na co dzień.
4. Czas dla siebie – nie pracuj non stop, pamiętaj o urlopie! Odpoczynek jest niezwykle ważny dla zdrowia fizycznego i psychicznego, każdy czasem potrzebuje oczyścić umysł z natrętnych myśli i oddać się beztrosce. Warto też poza urlopami regularnie zapewniać sobie chwilę dla siebie. Jeśli masz ochotę, to: poczytaj książkę, skorzystaj z masażu, udaj się na floating, zrób drzemkę, posłuchaj muzyki. Cokolwiek, co sprawi, że się zrelaksujesz!
5. Zioła i aromaterapia – z pomocą mogą przyjść także „wspomagacze”. W aromaterapii szczególnie znana z uspokajającego i redukującego stres działania, jest lawenda. Poza nią mamy do dyspozycji też jaśmin, Ylang-Ylang i inne, piękne zapachy. Z ziół do zaparzania lub stosowania w formie kapsułkowanych ekstraktów, szczególnie często poleca się ashwagandhę, walerianę, melisę, passiflorę.
Źródło: https://grananerwach.pl/jak-obnizyc-poziom-kortyzolu/
Redakcja strony