Psychoterapia grupowa wszystko, co musisz wiedzieć

Psychoterapia grupowa to alternatywne rozwiązanie dla terapii indywidualnej, które posiada wiele zalet. Pomaga uporać się z trudnymi momentami w życiu i zbudować realną sieć wsparcia z osobami o podobnych problemach. Co dokładnie daje terapia grupowa oraz jak dokładnie wygląda psychoterapia grupowa, odpowiedź na te i inne pytania znaleźć można w dalszej części artykułu.

Czym jest terapia grupowa?

To jak działa terapia grupowe, zostało oparte przede wszystkim na założeniu, że obecne w naszym życiu problemy natury psychologicznej wynikają z relacji międzyludzkich. Terapia grupowa pozwala zaobserwować te problemy w realnym czasie, poprzez interakcję pomiędzy jej uczestnikami. Dodatkowo grupa jest naturalnym środowiskiem funkcjonowania każdego człowieka, dlatego też o wiele łatwej według badań dojść w niej do zdrowia psychicznego. Uczestnictwo w terapii grupowej pozwala także poczuć pacjentom więź i poczucie przynależenia do jakiejś grupy, co niweluje uczucie wyobcowania i odrzucenia przez środowisko, które jest bardzo często przyczyną problemów psychicznym, zwłaszcza w przypadku ofiar przemocy czy też osób uzależnionych.

Jak wygląda terapia grupowa?

Od tego jak wygląda psychoterapia grupowa, zależy wiele czynników, przede wszystkim złożoności problemów pacjentów oraz tego, jakie kwestie są na niej podejmowane. Najczęściej odbywa się ona jednak w grupie terapeutycznej obejmującej od 7 do 13 pacjentów. W zależności od obranego nurty terapeutycznego pacjenci w trakcie spotkań swobodnie opowiadają o swoich problemach i doświadczeniach lub są nakierowywani na temat przez terapeutę, który w tym przypadku pełni bardziej rolę obserwatora, pozwalając na interakcję między pacjentami.

Wyróżnia się podział na dwa rodzaje psychoterapii grupowej. Z czego pierwsza z nich jest terapia zamknięta, polegająca na tym, że wszyscy pacjenci z grupy rozpoczynają i kończą leczenie w tym samym czasie. Przekłada się to na powstawanie silniejszych więzi i większą otwartość pacjentów. Drugim rodzajem jest psychoterapia otwarta, która nie posiada  ściśle określone początku, ani końca. Pacjenci zmieniają się w niej i mogą dochodzić lub odchodzić od grupy. Ten rodzaj psychoterapii bardzo często stosowany jest w przypadku ofiar przemocy domowej, jako grupa wsparcia.

Co daje terapia grupowa? Czy pomaga?

To, co daje terapia grupowa to przede wszystkim kontakt z innymi osobami o tych samych problemach. Pozwala zrozumieć pacjentom, że nie są oni odosobnionym przypadkiem. Tworzy sieć wsparcia, która zastępuje relacje interpersonalne, których bardzo często brakuje w codziennym życiu podopiecznym, ucząc ich przy tym właściwych zachowań. Panują pewne zasady, którymi cechuje się każda terapia grupowa, jak wygląda przebieg spotkań, ustala jednak najczęściej sam terapeuta. Biorąc jednak pod uwagę takie zasady jak:

  • swoboda wypowiedzi, bez jej kwestionowania przez innych uczestników,
  • zwracanie się do siebie po imieniu,
  • punktualność,
  • pełną dyskrecję.

Zasady te mają za zadanie zbudowanie zaufania między uczestnikami terapii oraz poczucia się przez nich w grupie terapeutycznej w pełni swobodnie.

Dzięki zbliżonej budowie grupy psychoterapeutycznej do grup naturalnie występujących w społeczeństwie wykorzystuje ona te podobieństwa do tworzenia poprawnych wzorców zachowań i zmian u poszczególnych pacjentów.

Ile średnio trwa psychoterapia grupowa?

Podstawowym pytaniem wielu osób rozważających ten sposób pomocy samym sobie jest to, ile trwa psychoterapia. Ciężko jednoznacznie określić okres trwania spotkań, niekiedy może trwać ona kilka miesięcy, a w innych przypadkach nawet kilka lat. Wiadomo jednak, że każda z nich przechodzi w trakcie okresu swojego trwania przez cztery etapy.

Etap pierwszy

Pacjenci wypowiadają się jedynie na temat swoich objawów, problemów i tego co ich trapi, pozostając wciąż nieufnymi wobec innych uczestników terapii. Niekiedy poddają one wątpliwościom umiejętności psychoterapeuty, tak jakby sami nie wierzyli, że jest on im w stanie pomóc.

Etap drugi

Pacjenci otwierają się, przez co chętnie wypowiadają się na różnorodne tematu, co niekiedy powoduje powstawanie konfliktów pomiędzy poszczególnymi uczestnikami terapii.

Etap trzeci

Konflikty w grupie zaczynają wygasać, pacjenci zaczynają pogłębiać wypowiedzi na swój temat, przedstawiają bardziej szczegółowo swoje problemy i wspólnie zastanawiają się nad sposobem ich rozwiązania.

Etap czwarty

Pacjenci zaczynają świadomie pracować nad zmianą swoich zachowań i nawyków. Zaczynają odczuwać realny wpływ terapii na swoje życie, przez co budują nowe wzorce zachowań.

Gdzie można odbyć psychoterapię grupową?

To jak dobrze działa terapia grupowa sprawia, że coraz więcej osób chce z niej skorzystać. Obecnie wiele ośrodków psychoterapeutycznych prowadzi ten rodzaj terapii, także w niektórych domach kultury czy ośrodkach opiekuńczych istnieje możliwość skorzystania z takiej formy pomocy. Wystarczy wyszukać hasło terapia grupowa, kończąc je nazwą danej miejscowości, aby otrzymać pełną listę ośrodków w okolicy osoby potrzebującej pomocy. Natomiast jednym z lepszych ośrodków psychoterapeutycznych oferujących terapię grupowe w Warszawie jest Terapeutyczna Pora Dnia. Pod linkiem powyżej można znaleźć ich ofertę, wraz z możliwością skontaktowania się ze specjalistami i omówienia szczegółów, w wygodny sposób bez wychodzenia z domu.

Ile kosztuje psychoterapia grupowa?

Wiedząc już, jak wygląda terapia grupowa, warto także wiedzieć, że jej cena bardzo często uzależniona jest od wielkości miasta, a także zainteresowania tą formą pomocy w danym mieście. Koszt terapii grupowe w Warszawie waha się pomiędzy 80, a 150 złotych za godzinę. Natomiast we wspomnianym przez nas ośrodku koszt terapii grupowej to natomiast 400 złotych za cztery spotkania w miesiącu.

Podsumowanie

Podsumowując to, jak wygląda terapia grupowa, sprawia, że można w niej zobaczyć siebie w sytuacjach interpersonalnych i wyłapać szkodliwe zachowania, będące źródłem problemów. Pozwala uczyć się działać i funkcjonować w grupie, która jest dla nas naturalnym środowiskiem do życia. Dlatego jest ona w szczególności polecana osobom, które czują się zagubione na co dzień lub odrzucone z jakiegokolwiek powodu przez społeczeństwo.

Pin It

Komentowanie zakończone.