Rozprawa doktorska (praca doktorska) – jest to praca najczęściej pisemna, wymagana do uzyskania stopnia naukowego doktora. Przygotowuje się ją pod opieką promotora.
Według art. 13 Ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki: „(…) powinna stanowić oryginalne rozwiązanie problemu naukowego lub oryginalne dokonanie artystyczne oraz wykazywać ogólną wiedzę teoretyczną kandydata w danej dyscyplinie naukowej lub artystycznej oraz umiejętność samodzielnego prowadzenia pracy naukowej lub artystycznej”.
Jak dalej czytamy w ustawie, może mieć formę maszynopisu książki, książki wydanej, zbioru rozdziałów spójnych tematycznie w książkach wydanych lub zbioru spójnego tematycznie artykułów w czasopismach naukowych. Rozprawę doktorską może stanowić praca projektowa, konstrukcyjna, technologiczna lub artystyczna, a także samodzielna i wyodrębniona część pracy zbiorowej.
Rozprawę doktorską można przedstawić w języku innym niż polski, jeśli wyrazi na to zgodę jednostka organizacyjna przeprowadzająca przewód. Powinna być opatrzona streszczeniem w języku angielskim, a w przypadku gdy została przygotowana w języku obcym także streszczeniem w języku polskim. „W przypadkach, gdy rozprawa doktorska nie ma formy pisemnej powinna być opatrzona opisem w języku polskim i angielskim” (art. 13, ust. 6).
BIBLIOGRAFIA
- Ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, Dz.U. 2003 nr 65 poz. 595, http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20030650595 (1.02.2012).
Redakcja strony