Co powinieneś wiedzieć, zanim kupisz paralizator? Jakie są konsekwencje przekroczenia granic obrony koniecznej? Czy kastet jest legalny? To najczęstsze pytania dotyczące samoobrony. Dowiedz się, jak się bronić zgodnie z prawem i skutecznie.
Uwarunkowania prawne
Zagadnieniem związanym z samoobroną jest przekroczenie granic obrony koniecznej. Obrona konieczna oznacza, że mamy prawo odeprzeć bezpośredni i bezprawny atak na jakiekolwiek dobro chronione prawem i nie jest to przestępstwo. Definicja obrony koniecznej opiera się bowiem na zasadzie, że siłę wolno odeprzeć siłą. Najważniejsze jest jednak zastosowanie współmiernych środków do zaistniałej sytuacji.
Granice obrony koniecznej nie są sztywne i dokładnie określone. Każdy przypadek jest inny i rozpatrywany jest indywidualnie. Istnieją jednak pewne wyznaczniki ogólnych granic samoobrony: odparcie ataku środkiem współmiernym do zamachu oraz zaprzestanie atakowania napastnika w momencie, kiedy został obezwładniony i już nie atakuje.
Akcesoria do samoobrony
Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego sprzętu, warto najpierw zapoznać się z dostępnymi na rynku narzędziami i zastanowić się, jaki będzie dla nas najlepszy. Środki do samoobrony można kupić w sklepach z militariami i produktami do samoobrony. Chociaż np. gazy pieprzowe można dostać także na bazarach, to nie warto im ufać – często jest to sprzęt niewiadomego pochodzenia, a ich niska cena wiąże się ze słabą jakością. Wybierz się do zaufanego sklepu, gdzie sprzedawcy będa potrafili profesjonalnie Ci doradzić i poinstruować, jak używać sprzętu.
Gazy pieprzowe
To jedne z najpopularniejszych narzędzi do samoobrony. Skuteczny gaz pieprzowy może kosztować około 50 złotych lub więcej, w zależności od pojemności i rodzaju. Wyróżniamy gazy:
-
w formie mgły – inaczej zwane stożkowymi. Są podatne na działanie deszczu i wiatru, ale ich zaletą jest duży promień rażenia, dzięki czemu nie musimy celować bardzo precyzyjnie.
-
Strumieniowy – gaz zostaje uwolniony w formie cieczy pod ciśnieniem. Jest mniej podatny na warunki atmosferyczne, ale używanie go wymaga większej precyzji.
-
Żelowy (lub w formie piany) – substancja w kontakcie ze skórą zwiększa swoją objętość i trudno ją usunąć. Jest odporny na warunki atmosferyczne.
Pałka teleskopowa
Wiele osób ma wątpliwości, czy pałka teleskopowa jes legalna. Według prawa możemy się nią bronić, pod warunkiem, że spełnia one określone wymagania dotyczące budowy: nie może posiadać elementów zwiększających jej siłę rażenia, takich jak metalowe kule czy kolce. Dobra pałka teleskopowa przypomina pręt o zmiennej średnicy (zwęża się ku końcowi), rozłożona ma długość od 45 do 70 centymetrów. Na jej zakup nie potrzebne jest zezwolenie. Warto udać się na szkolenie, na którym nauczysz się posługiwania pałką teleskopową.
Paralizatory
Paralizator to narzędzie rażące prądem o wysokim napięciu, ale niskim natężeniu, które nie zagraża życiu. Osoba rażona prądem zostaje unieruchomiona nawet na kilkanaście minut, w ciągu których możemy uciec lub wezwać pomoc. Działanie paralizatora zależy od długości czasu, przez który ma on kontakt z celem. Najlepszy czas to 3-4 sekundy. Rażenie napastnika dłużej niż 5 sekund może uszkodzić urządzenie i być groźne dla zdrowia człowieka.
Czy kastet jest legalny?
Kastet to broń obuchowa wyglądająca jak połączone pierścienie, które zakłada się na dłoń i zaciska w pięść. Cena kastetu nie jest wysoka, ale należy pamiętać, że każdy kastet wymaga w Polsce zezwolenia. Ponadto użycie go np. w trakcie bójki jest nielegalne i karane.
Redakcja strony