Skala Likerta (skala ocen Likerta, pytanie Likerta) – jest to forma pytania i odpowiedzi, która pozwala ocenić „siłę poparcia” danego poglądu (por. Wasilewska 2008: 25). Składa się z 5 kategorii odpowiedzi („zdecydowanie się zgadzam”, „zgadzam się”, „trudno powiedzieć”, „nie zgadzam się”, „zdecydowanie się nie zgadzam”), które należy uporządkować we właściwej kolejności.
W naukach społecznych często można się spotkać z kategoryzacją odpowiedzi na podobieństwo skali Likerta, np. poglądy polityczne można określać jako: „zdecydowanie lewicowe”, „lewicowe”, „centrowe”, „prawicowe”, „zdecydowanie prawicowe” (por. Nawojczyk 2002: 43-44).
Format zaproponowany przez Likerta jest jednym z najpowszechniej stosowanych we współczesnych kwestionariuszach. Można go z powodzeniem wykorzystać do tworzenia prostych indeksów (por. Babbie 2007: 192).
Skala Likerta jest skalą porządkową o ile możliwość neutralna (tzn. „trudno powiedzieć”) znajduje się w środku skali (tak jak w przykładach wyżej). Jeśli natomiast opcję „trudno powiedzieć” umieścimy na końcu traci ona właściwości skali porządkowej.
Technicznie rzecz ujmując, określając przez „skalę Likerta” format pytania składający się z 5 kategorii, postępuje się niewłaściwie. Likert faktycznie go stworzył, jednak chodziło mu o utworzenie metody, za pomocą której ten format pytania umożliwiłby określenie intensywności różnych pytań. Metoda ta stosowana jest dość rzadko, w przeciwieństwie do samego formatu pytania (por. Babbie 2007: 192).
BIBLIOGRAFIA
- Babbie, E. 2007. Badania społeczne w praktyce. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Nawojczyk, M. 2002. Przewodnik po statystyce dla socjologów. Kraków: SPSS Polska.
- Wasilewska, E. 2008. Statystyka opisowa nie tylko dla socjologów. Warszawa: Wydawnictwo SGGW.