Słynny socjolog gościem Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego

Brytyjczyk Anthony Giddens, jeden z najwybitniejszych współczesnych socjologów, wygłosi 11 maja wykład w Polsce w ramach Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzień później otrzyma również doktorat honoris causa krakowskiej uczelni.

Z okazji swojego święta przypadającego 12 maja najstarsza polska uczelnia postanowiła zaprosić do Krakowa sławę współczesnej socjologii. Prelekcja prof. Giddensa pt. „Into the Digital Age: the World in the Twenty-First Century” („W stronę Ery Cyfrowej: świat w XXI wieku”) odbędzie się 11 maja w największej sali Auditorium Maximum UJ mogącej pomieścić ok. 1200 osób.

Rezerwacja internetowa na wykład przebiegła błyskawicznie – od wielu dni nie ma już wolnych miejsc. Organizatorzy pocieszają tych, którzy nie dostali „wejściówek”, że po wykładzie wystąpienie socjologa zostanie opublikowane na You Tube.

Następnego dnia, o godz. 11.00 w Auli Jagiellońskiej w Collegium Maius odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu UJ, podczas którego profesor Anthony Giddens otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laudację wygłosi wybitny polski socjolog, prof. Piotr Sztompka.

Dr Anna Szwed z Instytutu Socjologii UJ wyjaśniła PAP, że z inicjatywą przyznania Brytyjczykowi tego zaszczytu wystąpiła Rada tego Instytutu. Dr Szwed podkreśliła, że jest to wydarzenie wyjątkowej rangi, gdyż przez wielu Giddens jest uważany za „papieża socjologii”.

Jego książki przetłumaczono na ponad 30 języków, a prace jego autorstwa należą do najczęściej cytowanych w zakresie nauk humanistycznych. Wśród wydanych w Polsce pozycji można wymienić: „Nowoczesność i tożsamość”, „Przemiany intymności. Seksualność, miłość i erotyzm we współczesnych społeczeństwach”, „Socjologia”, Stanowienie społeczeństwa”, „Trzecia droga. Odnowa socjaldemokracji”.

Zajmuje się globalizacją, polityką oraz wpływem nowoczesności na społeczeństwo i jednostkę. Jest twórcą tzw. teorii strukturacji. Wykładał między innymi na uniwersytetach w Cambridge, Londynie oraz Leicester. W latach 1996–2003 był dyrektorem London School of Economics. Od 2004 roku zasiada w Izbie Lordów.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Komentowanie zakończone.