„Starość millenialsów” – studenci projektują miasta przyszłości

Jak przestrzeń publiczna powinna być dostosowywana do potrzeb starzejącego się społeczeństwa i jak za kilkadziesiąt lat mogą wyglądać miasta – odpowiedzi m.in. na te pytania szukają organizatorzy konkursu architektonicznego „Starość millenialsów – Miasto 2060”.

Konkurs dla studentów kierunków projektowych i architektonicznych z całej Polski organizowany jest przez Fundację Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+) we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej.

Jego główne cele to chęć zwrócenia uwagi młodych ludzi na problem starzejącego się społeczeństwa, zachęcenie ich do zastanawiania się nad swoją starości, a także otrzymanie w postaci projektów rozwiązań poprawiających jakość życia osób starszych.

Jak powiedziała PAP prezes fundacji dr inż. architekt Agnieszka Labus, obecnie przed architektami i projektantami stoi duże wyzwanie dostosowywania przestrzeni publicznej do potrzeb wzrastającej w społeczeństwie liczby seniorów. Zdaniem Labus zmiany te powinny uwzględniać obserwowane przez ekspertów trendy, tendencje, zmiany cywilizacyjne czy styl życia kolejnych pokoleń.

„Nie chodzi jednak o patrzenie na ten temat przez pryzmat wyłącznie tego, co się dzieje tu i teraz, choć oczywiście bieżące wsparcie dla osób starszych jest niezwykle istotne. Zmiany zagospodarowania przestrzennego w miastach zachodzą powoli, nie da się uzyskać wielkiego efektu ot tak. Konieczne jest więc długofalowe i systemowe podejście” – wyjaśniła.

Dodała, że w próbach opracowywania tego typu strategii dla polityki miejskiej pomocne może być zdanie młodego pokolenia – millenialsów.

„Dzisiejsi młodzi ludzie kiedyś będą zupełnie innymi seniorami niż ci współcześni. Millenialsi są bowiem specyficznym pokoleniem, różnie opisywanym. Z jednej strony są elastyczni, łatwo zmieniają pracę, nie znają życia bez nowoczesnych technologii, z drugiej strony czasami określani jako kapryśni, nieustannie korzystający ze smartfonów, z dużymi oczekiwaniami, mający zupełnie inny styl życia i inne priorytety życiowe niż chociażby ich dziadkowie. Właśnie te cechy zdecydowanie różnią to pokolenie od dzisiejszych seniorów” – podkreśliła.

Organizatorzy konkursu liczą więc, że studenci wymyślą innowacyjne rozwiązania przyjazne dla seniorów, oparte po części na własnych potrzebach.

„Być może otrzymamy pewne rekomendacje o tym, jak takie miasto w 2060 r. – w aspekcie różnych wyzwań starzejącego się społeczeństwa – będzie wyglądało. A być może w ramach tych projektów wygenerują się także pomysły, które będziemy w stanie wykorzystać tu i teraz albo dzięki którym będziemy wiedzieli, jak pewne rzeczy mogą z czasem postępować i już dzisiaj zwrócimy uwagę na aspekty, których może nie dostrzegaliśmy” – mówiła.

„Mamy nadzieję, że będzie to jednocześnie coś zaskakującego, ale i przemyślanego oraz dobrze uargumentowanego” – dodała.

Konkurs „Starość millenialsów – Miasto 2060” skierowany jest do studentów kierunków projektowych i architektonicznych z całej Polski. Można zaprojektować np. budynek, fragment dzielnicy, pojazd czy meble – istnieje duża dowolność i elastyczność.

Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 1 tys. zł. Laureaci drugiego i trzeciego miejsca otrzymają nagrody rzeczowe. Przewidziano też wyróżnienia. W sumie 10 laureatów weźmie udział w jednodniowych warsztatach poświęconych tematyce projektowania z myślą o starzejącym się społeczeństwie.

Prace można składać do 25 lutego. Szczegóły można znaleźć na stronie: www.lab60plus.pl.

Przedsięwzięciu towarzyszą spotkania i wykłady – otwarte dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko uczestników konkursu. „Młodzi ludzie, którzy być może do tej pory nie mieli w ogóle do czynienia z taką problematyką, będą mogli zapoznać się w bardzo przystępny sposób, jak projektować dla starzejącego się społeczeństwa, jakie są dobre i złe przykłady, jak zmienia się styl życia i w jaki sposób przestrzeń powinna na te potrzeby odpowiadać” – mówiła Labus. Kolejny wykład odbędzie się 11 stycznia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Podsumowaniem całego przedsięwzięcia ma być wydany przez organizatorów folder.

Fundacja Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+) zajmuje się innowacyjnym podejściem do planowania i projektowania dla starzejącego się społeczeństwa, podejmując różnego rodzaju działania łączące m.in. zagadnienia naukowe, dydaktyczne i edukacyjne.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Komentowanie zakończone.