Statystyka

Statystyka to nauka o ilościowych metodach badania zjawisk masowych. O zjawiskach masowych można mówić wtedy, gdy badaniu podlega wystarczająco duża liczba jednostek. Nie może to być pojedyncza jednostka lub niewielki zespół. Oznacza to, że jeśli np. chcemy określić średnią długość ludzkiego życia, nie wystarczy przebadać jednej osoby, ani nawet kilku osób. Jeśli natomiast badaniu zostaną poddani wszyscy mieszkańcy danego kraju, pozwali to wykryć określone prawidłowości statystyczne, czyli takie, które można ujawnić w drodze obserwacji zjawisk masowych (Sobczyk 2005: 11).

Jednak sama masowość zjawisk nie wystarczy. Metody statystyczne mogą być stosowane jedynie do badania zjawisk masowych dotyczących jednostek o podobnych, ale nie identycznych właściwościach, np. nie należy badać zbioru jednakowych krzeseł w kinie, ponieważ badanie jednego z nich można odnieść do całego zbioru (tamże).

Według definicji zamieszczonej w Podstawach statystyki dla socjologów: „Statystyka jest nauką o metodach prowadzenia badania statystycznego i o metodach analizy jego wyników”. Natomiast metody statystyczne są wykorzystywane w ramach jednego z dwóch podejść stosowanych w socjologii empirycznej: ilościowego lub jakościowego (Lissowski i in. 2008: 22).

Bibliografia

  1. Lissowski, Grzegorz i in. 2008. Podstawy statystyki dla socjologów. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
  2. Sobczyk, Mieczysław. 2005. Statystyka. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Pin It

Komentowanie zakończone.