Już od ponad dwudziestu lat CBOS bada stosunek Polaków do innych narodów, w tym także do naszych najbliższych sąsiadów. Niezmiennie od ponad dwudziestu lat naszymi ulubionymi sąsiadami są Czesi i Słowacy. Do najmniej lubianych od lat należeli natomiast Rosjanie, Ukraińcy oraz Białorusini. W latach 90. i na początku obecnego stulecia stosunkowo najmniejszą sympatię i zarazem największą niechęć deklarowaliśmy wobec Ukraińców, jednak wraz z nadejściem „pomarańczowej rewolucji” nasz stosunek do nich poprawił się. Ostatnie lata – a w szczególności ostatni rok – przyniosły pogorszenie naszego nastawienia do Rosjan, wobec których obecnie – częściej niż wobec innych sąsiadów – deklarujemy nastawienie negatywne.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że nasz stosunek do wszystkich sąsiadów – w tym także do Rosjan – jest lepszy niż na początku lat 90. Wówczas jedynie wobec Czechów i Słowaków częściej wyrażaliśmy sympatię niż niechęć, natomiast wobec pozostałych wyraźnie przeważała niechęć. Obecnie jedynie wobec Rosjan częściej przejawiamy negatywne niż pozytywne emocje, Białorusinów praktycznie równie często darzymy sympatią co niechęcią, wobec pozostałych, w mniejszym bądź większym stopniu, deklarujemy więcej sympatii.
Prezentowane dane pochodzą z badań „Aktualne problemy i wydarzenia” zrealizowanych w latach 1993–2015 na reprezentatywnych próbach losowych dorosłych Polaków przez CBOS.
Redakcja strony