Stosunki polityczne oraz obiektywność mediów?

Choć może wydawać się inaczej, wielu Polaków żywo interesuje się sprawami związanymi z polityką. Gdyby tak faktycznie nie było, programy i artykuły na temat stosunków politycznych nie ukazywały by się tak często i w takiej ilości. Nie ograniczamy się jednak do sytuacji na naszym terytorium.

Lubimy i chcemy wiedzieć także co wydarzyło się na politycznej arenie międzynarodowej. Płomień popularności takich tematów dodatkowo podsyca fakt, że stosunki polityczne mają realny i nierzadko duży wpływ na powstanie konfliktów, o których dowiadujemy się potem za pośrednictwem naszych mediów.

Czym są stosunki polityczne?

Stosunki polityczne to określenie, które używa się w celu opisania relacji zachodzących pomiędzy poszczególnymi podmiotami politycznymi. Do tego grona zalicza się również obywateli danego kraju. Do jednych z najczęściej wizualizowanych przez media stosunków politycznych zaliczają się bowiem wszelkie relacje pomiędzy grupa rządzącą, a konkretna grupą obywateli (najczęściej wywierającą nacisk na podjęcie określonych działań mających na celu poprawę sytuacji tej grupy np. związki zawodowe).

Innym rodzajem stosunków politycznych są te, jakie istnieją pomiędzy poszczególnymi ugrupowaniami politycznymi. Nie trudno zauważyć, że są one świetną pożywką dla co większych programów informacyjnych. Zazwyczaj takie informacje znajdują się zaraz na początku wiadomości (zarówno w TV jak i na pierwszych stronach gazet), by nic nie uszło naszej uwadze i by jak najszybciej przekazać te ciekawe wieści ze świata stosunków politycznych. Całą machinę napędzają nieporozumienia i konflikty, które widocznie lubimy – przypuszczalnie stąd część tak dużego zainteresowania obywateli politycznym światem.

Media

Telewizja, praca, radio, Internet – te wszystkie media biorą udział w dostarczaniu nam najnowszych informacji ze świata politycznych zawirowań i stosunków. Rzadko kiedy ograniczają się jedynie do sytuacji w naszym kraju, gdyż to co dzieje się poza jego granicami stanowi równie lukratywny co częsty przedmiot zainteresowania Polaków. By było jeszcze ciekawiej, powstają specjalne programy oraz gazety zorientowane na tę właśnie tematykę dotycząca stosunków politycznych oraz często również gospodarczych, gdyż te dwa światy wydają się być trwale powiązanie. Jedyny problem, jaki możemy (nie musimy) tutaj odnaleźć to nierzadki brak obiektywizmu tego źródła informacji.

Profil polityczny

To, że większość informacji w popularnych mediach ma charakter subiektywny nie jest niczym nowym dla Polaków. Wystarczy zapoznać się szerzej z danym tematem za pośrednictwem różnych źródeł, by dostrzec wielość prawd i stanowisk dziennikarzy oraz ich medialnych pracodawców. Niektórym obywatelom nie przeszkadza taki stan rzeczy, gdyż wolą czytać coś co jest zgodne z ich poglądami. To buduje i utwierdza ich w przekonaniu o zdobyciu najlepszej wiedzy o stosunkach politycznych. Jakby skrojoną na ich miarę.

Co innego ma jednak stan faktyczny, a co innego 100% zaufanie danemu źródłu informacji. Jeśli prawda medialna jest dla nas ostateczna to bardzo możliwe, że obcy jest nam subiektywny ton takich wypowiedzi. Nie powinniśmy nigdy doprowadzić do stanu wyłączenia myślenia i przyjmowania informacji o stosunkach politycznych jako w pełni obiektywne.

Materiał przygotowany we współpracy z serwisem Poli-tyka.pl.

Pin It

Komentowanie zakończone.