Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie, kiedy po raz pierwszy posyła dziecko do szkoły. Zatem postaramy się przedstawić najczęściej spotykane wady i zalety w tych dwóch typach szkół.
Podstawową różnicą i najbardziej wyraźną jest to, że szkoła niepubliczna jest odpłatna a publiczna darmowa. Jednak nie znaczy to, że posyłając dziecko do szkoły państwowej nie zostaną poniesione żadne koszty. Nie płaci się wtedy jedynie czesnego, ale wszelkie inne opłaty należy już ponieść. Z rocznych wydatków na komitet rodzicielski, książki, wyjścia (do teatru, do kina), wycieczki, prezenty itd. uzbiera się niemała suma, którą z reguły i tak trzeba będzie wydać.
W kwestii kosztów, na plus jest szkoła niepubliczna, która oferuje zajęcia pozalekcyjne w cenie czesnego. Dziecko zostaje dłużej w szkole, pod opieką już zaufanych pedagogów, a rodzice nie ponoszą dodatkowych opłat. Ponadto nie muszą specjalnie dziecka na takie zajęcia zawozić. Jeśli dziecko uczęszcza do szkoły publicznej to chcąc je wysłać na zajęcia dodatkowe trzeba wydać kilkaset złotych miesięcznie. Ceny czesnego najczęściej zależne są od wielkości miasta, w którym znajduje się niepubliczna prywatna szkoła podstawowa. Warszawa, Kraków oraz Wrocław mają najwyższe w Polsce ceny za semestr, natomiast nieco niższe są w Nowym Sączu.
Kolejną różnicą jest komfort i warunki do nauki. Niepubliczna szkoła podstawowa zapewnia mniejszą ilość uczniów w klasie, dzięki czemu dziecko ma lepszy kontakt z nauczycielem, a ten jest w stanie poświęcić czas każdemu uczniowi. Takie indywidualne podejście pozwala osiągać lepsze wyniki w nauce. W publicznych szkołach, gdzie jest wielu uczniów, nauczyciele pędzą z programem. Nie mają czasu na dodatkowe tłumaczenie tematu poszczególnym uczniom.
Różnice (i to spore) są także w opiniach, które krążą na temat tych typów szkół. O tych niepublicznych mówi się, że są nastawione na zysk i panuje tam relacja klient-usługa, a o uczniach uczęszczających do nich, że są snobami. Z kolei o szkołach publicznych można zasłyszeć, że są mniej bezpieczne, bo uczęszcza tam duża liczba dzieci z różnych środowisk, a nauczyciele nie radzą sobie z taką ilością uczniów w klasie. Ponadto mówi się, że w publicznych szkołach rzadko spotyka się jakąkolwiek reakcję ze strony dyrekcji, jeśli chodzi o np. przemoc czy narkotyki. Jednakże dużo osób jest też zdania, że publiczna szkoła pozwala lepiej odnaleźć się w dorosłym życiu.
Oczywiście przedstawionych opinii nie należy generalizować, ponieważ każda placówka jest inna. Najlepiej poznać opinie i na tej podstawie się kierować wyborem szkoły dla swojego dziecka.