Ułatwienia w głosowaniu nieznane Polakom

Kodeks wyborczy zawiera szereg różnorodnych ułatwień w głosowaniu, m.in. alternatywne procedury głosowania umożliwiające oddanie głosu poza lokalem wyborczym. Niestety, Polacy niewiele o nich wiedzą.

W nadchodzących wyborach prezydenckich po raz pierwszy każdy wyborca będzie mógł zagłosować korespondencyjnie. Tylko 15% Polaków ma tego świadomość. Większość badanych (61%) nic nie wie o tej procedurze, natomiast pozostali wskazują błędne odpowiedzi.

Wyborcy niepełnosprawni i w zaawansowanym wieku (powyżej 75 lat) mogą skorzystać z procedury głosowania przez pełnomocnika. Jest ona stosowana w tej samej formule już od kilku lat, jednak pełną wiedzę o tym, kto jest do niej uprawniony, ma tylko 22% ogółu ankietowanych. Tyle samo też wskazuje na odpowiedzi częściowo poprawne. Większość badanych (54%) nie orientuje się, kto może głosować przez pełnomocnika. O takiej możliwości wie jedynie co piąty ankietowany powyżej 75. roku życia.

Ułatwienia w głosowaniu nieznane Polakom

Ułatwienia w głosowaniu nieznane Polakom

Prezentowane dane pochodzą z badania „Aktualne problemy i wydarzenia” zrealizowanego w dniach 16–22 kwietnia 2015 roku przez CBOS.

Pin It

Komentowanie zakończone.