Uniwersytet w Kielcach chce uruchomić psychologię i kryminologię

Psychologia, kryminologia stosowana i e-edytorstwo – to nowe kierunki studiów, jakie planuje uruchomić od nowego roku akademickiego Uniwersytet Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach. Uchwały w tej sprawie podjął w czwartek senat uczelni.

Senat UJK opiniował uchwały dotyczące utworzenia na uczelni jednolitych studiów magisterskich z psychologii o profilu ogólnoakademickim, kryminologii stosowanej o profilu praktycznym (studia pierwszego stopnia) oraz e-edytorstwa z elementami medioznawstwa o profilu praktycznym (studia pierwszego stopnia). Ten ostatni kierunek ma być uruchomiony w filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie).

„Jeżeli nasze wnioski zostaną pozytywnie ocenione przez Polską Komisję Akredytacyjną, to już w okresie tegorocznej rekrutacji będziemy mogli te trzy nowe kierunki zaoferować. One są rozszerzeniem oferty, która obejmie w tym roku też studia na nowym kierunku +stosunki międzynarodowe+. Decyzję w tej spawie senat podjął już w grudniu ubiegłego roku” – powiedział dziennikarzom po posiedzeniu gremium rektor UJK, prof. Jacek Semaniak.

W ocenie rektora „hitem” w rekrutacji uniwersytetu na nowy rok akademicki może okazać się psychologia – kierunek „od dawna wyczekiwany” na uczelni. „Najwyższy czas był na to, by blok wszystkich kierunków kształcenia związanych z naukami pedagogicznymi, humanistycznymi i społecznymi, został wzbogacony o psychologię. Trzeba było pewnego wysiłku, by skompletować kadrę. Będziemy się starali tak rozwijać ten kierunek, by w przyszłości był wizytówką wydziałów Pedagogicznego i Artystycznego oraz Nauk o Zdrowiu” – podkreślił Semaniak.

Na wydziale Pedagogicznym i Artystycznym mają odbywać się też studia z kryminologii. Kierunek ma angażować takie obszary wiedzy jak m. in.: pedagogika, socjologia, prawo, biologia, chemia. „To też powinien być nasz produkt eksportowy, bo w skali ogólnopolskiej tego typu kierunków nie ma za wiele” – ocenił rektor.

Prawdopodobnie na pierwszym roku studiów z psychologii będzie dostępnych ok. 90 miejsc, a na kryminologii – ok. 50.

Z kolei e-edytorstwo ma być uruchomione na Wydziale Filologiczno-Historycznym piotrkowskiej filii UJK. Jak wyjaśniał Semaniak, inicjatywa powołania takiego kierunku wynika z lokalnych potrzeb i coraz mniejszej liczby chętnych do studiowania tu m. in. tradycyjnych kierunków filologicznych i historii. „Wiąże się to z dużym zapotrzebowaniem otoczenia uczelni na wykształcenie może nie +rasowych+ dziennikarzy, ale osób z przygotowaniem filologicznym, które radzą sobie z edytowaniem różnego typu materiałów, przekazywaniem ich przez media lokalne, media prowadzone przez miejscowe samorządy i instytucje czy media społecznościowe” – wyjaśniał Semaniak

Wnioski o utworzenie na kieleckim uniwersytecie nowych kierunków studiów, będą przesłane do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak wyjaśniał rektor, resort podda je wstępnej analizie równolegle wysyłając dokumenty do Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Ministerstwo wyraża zgodę na uruchomienie konkretnego kierunku, na podstawie pozytywnej uchwały komisji.

„Mamy nadzieję, że ten dokument pojawi się przed rozpoczęciem rekrutacji w czerwcu i lipcu. Gdyby były jakieś opóźnienia, to może się zderzyć, że rekrutacja na te kierunki będzie prowadzona dopiero w sierpniu i we wrześniu” – zaznaczył Semaniak.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. Prowadzi zajęcia na 41 kierunkach – w październiku 2015 r. uruchomiła cztery nowe: lekarski, kosmetologię, wychowanie fizyczne i prawo. Studiuje tu 12,5 tysiąca osób.

UJK zatrudnia 1394 osoby, w tym 855 nauczycieli akademickich. Uczelnia posiada trzy uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego i 11 tytułu naukowego doktora.

Etapy rozwoju kieleckiej uczelni stanowiły kolejno: Wyższe Studium Nauczycielskie (1969-1973), Wyższa Szkoła Pedagogiczna (1973-2000), Akademia Świętokrzyska (2000-2008) i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego (2008-2011). Od 2011 r. uczelnia jest klasycznym uniwersytetem.

Od 1969 r. mury uczelni opuściło ponad 137 tys. studentów.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Komentowanie zakończone.