Uniwersytet Zielonogórski otwiera nowe kierunki humanistyczne i techniczne

Literatura popularna i kreacje światów gier oraz filologiczna obsługa internetu i e-edytorstwo – to jedne z nowych kierunków, które od nowego roku akademickiego uruchomi Uniwersytet Zielonogórski. Będą także nowości na wydziałach technicznych uczelni.

Na Wydziale Humanistycznym powstaje blok „zintegrowane studia polonistyczne”. To znaczy, że obok filologii polskiej powstaną dwa nowe kierunki: literatura popularna i kreacje światów gier oraz filologiczna obsługa internetu i e-edytorstwo.

„Każdy z tych kierunków będzie miał wspólny podstawowy moduł kształcenia, który w toku studiów rozdzieli się na trzy osobne moduły kierunkowe” – wyjaśniła rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko.

Dodała, że rozszerzenie oferty tego wydziału to odpowiedź na potrzeby rynku i forma uatrakcyjnienia studiów filologicznych. Nowe kierunki humanistyczne sprawią też, że absolwenci uzyskają konkretne umiejętności, co powinno ułatwić im znalezienie pracy.

Studia na obu kierunkach będą trwały trzy lata (licencjackie). Limity na każdym z nich wynoszą po 30 miejsc, zarówno na studiach stacjonarnych jak i niestacjonarnych.

Ponadto na Wydziale Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji powstają dwa nowe kierunki: biznes elektroniczny i efektywność energetyczna.

Sapeńko podkreśliła, że kierunek biznes elektroniczny jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy na wykwalifikowaną kadrę inżynierską umiejącą obsługiwać systemy informatyczne oraz technologie internetowe wspierające prowadzenie działalności gospodarczej.

„Natomiast efektywność energetyczna to kierunek, na którym program będzie obejmował szeroki zakres wiedzy, przygotowujący do pracy w charakterze inżyniera utrzymania ruchu, energetyka przemysłowego lub audytora energetycznego. Są to studia inżynierskie o profilu praktycznym 3,5-letnie, I stopnia” – dodała rzeczniczka.

Z kolei na Wydziale Mechanicznym nową propozycją będzie inżynieria bezpieczeństwa – studia inżynierskie (3,5-letnie, I stopnia) z limitem po 60 miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.

Studenci na tym kierunku będą się uczyć m.in. o bezpieczeństwie obiektów technicznych, awariach czy szeroko pojętych ryzykach występujących w przemyśle. Specjaliści w tym zakresie z pewnością nie będą mieli problemów na rynku pracy. Rekrutacja na ten kierunek zostanie uruchomiona po uzyskaniu zgody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Rekrutacja na nowe kierunki rozpocznie się w czerwcu tego roku.

Uniwersytet Zielonogórski rozszerza ofertę nie tylko studiów I stopnia. Od przyszłego roku akademickiego na tej uczelni będzie można kontynuować studia II stopnia z ekonomii zdobywając tytuł magistra. Będą to studia stacjonarne i niestacjonarne o profilu praktycznym. Studenci będą mieli do wyboru dwie specjalności: ekonomię przedsiębiorstwa i ekonomię menedżerską.

Uniwersytet Zielonogórski to największa z lubuskich uczelni. Obecnie kształci 13,5 tys. studentów na 11 wydziałach, które proponują studia na ponad 50 kierunkach. W minionym roku największym zainteresowaniem cieszył się Wydział Prawa i Administracji.

Kontynuację studiów Uniwersytet proponuje na 39 kierunkach stacjonarnych studiów magisterskich II stopnia i 26 kierunkach niestacjonarnych studiów magisterskich II stopnia. Poza tym tytuł magistra można zdobyć jeszcze na dwóch kierunkach studiów 5-letnich jednolitych magisterskich – psychologii i prawie.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Komentowanie zakończone.