W Krakowie otwarta debata naukowców o uchodźcach i imigrantach

„Emigracja bez granic” – to tytuł panelu dyskusyjnego, który odbędzie się 30 października w Krakowie i będzie poświęcony kwestii uchodźców i imigrantów. W adresowanej do szerokiej publiczności debacie na Uniwersytecie Jagiellońskim weźmie udział wielu specjalistów.
Wśród zaproszonych panelistów są przedstawiciele różnych dyscyplin badawczych, m.in. orientaliści, prawnicy, politolodzy, socjolodzy i psycholodzy międzykulturowi.

Intencją organizatorów sesji jest przekaz, że rzetelna wiedza może być zaporą przeciwko rozpowszechnianym w licznych mediach uproszczeniom i manipulacjom dotyczącym uchodźców.

„Przyglądając się dyskursowi jaki toczy się w Polsce i w Europie trudno się nie oprzeć wrażeniu, że jesteśmy zawieszeni pomiędzy euforyczną chęcią pomocy (co często może być również krótkotrwałym uniesieniem) a pesymistyczną czy wręcz histeryczną reakcją na wieść o nadciągających do Europy emigrantach. Stąd pojawia się konieczność przyjrzenia się emigracji, jako zjawisku kulturowemu, oraz przyjrzenie się wielokulturowości, jak i fenomenowi pomocy obcym” – zaznaczają organizatorzy, zapraszając wszystkich chętnych na debatę.

Uczestnicy konferencji chcą postawić sobie wiele szczególnie aktualnych dziś pytań. Oto niektóre z nich: „Czego się boimy? Czym jest migracja? Jakie zagrożenia czyhają na otwierającą się na emigrantów Europę? A może to zamknięcie się na emigrantów stanie się większą groźbą niż ich przyjęcie? Czy negatywną postawę wobec tej kategorii ludności można usprawiedliwić względami ekonomicznymi, społecznymi, moralnymi, egzystencjalnymi? Czy i jak można pomóc emigrantom?”.

Uczestnikami panelu będą m.in. prawnicy dr Adam Bulandra i prof. Ireneusz Kamiński, znawca migracji prof. Maciej Duszczyk, socjolog dr hab. Beata Kowalska, orientaliści dr Elżbieta Wnuk-Lisowska i dr hab. Przemysław Turek oraz psycholog prof. Halina Grzymała-Moszczyńska.

Dodatkową atrakcją wydarzenia będzie przedstawienie „Liberty Poem” w wykonaniu artysty Zenona Fajfera z komentarzem dr Katarzyny Bazarnik. Panel rozpocznie się o godz. 15 w Collegium Novum UJ.

Więcej informacji o panelu i innych imprezach związanych z cyklem na UJ pt.: „Kultura wykluczenia?” można znaleźć na stronie internetowej.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Komentowanie zakończone.