W ostatnich tygodniach wakacji, w porównaniu z początkiem lipca, nie zmieniło się znacząco poparcie ani dla partii rządzącej, ani dla ugrupowań pozostających w opozycji. Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w drugiej połowie sierpnia, to w Sejmie znalazłyby się jedynie cztery z obecnie zasiadających w nim ugrupowań: Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Nowoczesna oraz Kukiz’15. Odnotowane w stosunku do początku lipca zmiany poparcia dla PiS, PO i Nowoczesnej nie są istotne statystycznie. Warto dodać, iż pomimo powiększenia się przewagi PO nad Nowoczesną, nadal różnica poparcia dla tych partii nie jest istotna ze statystycznego punktu widzenia.
Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło najlepszy wynik od wyborów w październiku 2015 roku, jednak z punktu widzenia istotności statystycznej nie odbiega on znacząco od ówczesnego rezultatu (uzyskany obecnie wynik 41,5%, przy poziomie ufności 95%, wskazuje, iż rzeczywiste poparcie dla PiS wśród ogółu dorosłych Polaków mieści się w przedziale od 37,6% do 45,3%).
Prezentowane dane pochodzą z badań „Aktualne problemy i wydarzenia”, zrealizowanych przez CBOS. Informacje o poparciu dla wszystkich partii opublikowano w komunikacie „Preferencje partyjne w drugiej połowie sierpnia”, sierpień 2016 (oprac. B. Badora).
Redakcja strony