Dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie bez powodu mówi się, że „jesteśmy tym, co jemy”. Ale chociaż mamy tego świadomość, w praktyce dostarczanie organizmowi wszystkiego tego, co jest mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, nastręcza nam wielu trudności. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by sobie pomóc. Jednym z nich jest prawidłowa suplementacja, np. witamina b complex. Co warto o niej wiedzieć?
1. Witamina b complex: jak to działa?
2. Gdzie znaleźć witaminy z grupy b?
Zdrowa, zbilansowana dieta dla wielu z nas stanowi ogromne wyzwanie. Chociaż internet ułatwił nam dostęp do wiedzy, bardzo często to właśnie natłok informacji sprawia, że czujemy się pogubieni. Oto, co warto wiedzieć na temat witamin z grupy b i właściwej suplementacji.
1. Witamina b complex: jak to działa?
8 witamin B z dodatkiem witaminy C – brzmi dobrze? Właśnie taki skład skrywa witamina b complex, która stanowi kompleksowe wsparcie dla funkcji mózgu i zdrowego serca. Wspomaga również w utrzymaniu prawidłowego poziomu homocysteiny. Jednak by zrozumieć działanie produktu, przyjrzyjmy się temu, jakie właściwości mają witaminy z grupy B.
Witaminy z grupy B są jednymi z najważniejszych substancji, jakich potrzebuje nasz organizm. Wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i są pomocne w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania serca, układu mięśniowego, a także prawidłowego metabolizmu żelaza, utrzymania prawidłowego metabolizmu białka oraz utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego (witaminy z grupy b i kwas foliowy przyczyniają się zmniejszenia uczucia zmęczenia). Wpływają też na nasze samopoczucie i wygląd naszej skóry. Dodatkowo pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.
Warto podkreślić, że lista procesów w naszym organizmie, na które wpływają witaminy z grupy B lub ich niedobór, jest naprawdę długa.
2. Gdzie znaleźć witaminy z grupy b?
Witaminy z grupy B to tak naprawdę różnorodna grupa związków, a najważniejsze z nich to: witamina B1 – tiamina, witamina B3 (lub inaczej witamina PP) – niacyna, witamina B5 – kwas pantotenowy, witamina B6 – pirydoksyna, witamina B9 – kwas foliowy oraz witamina B12 – kobalamina.
Co ważne, w większości nie są one magazynowane w naszym organizmie, w związku z czym musimy pamiętać, by regularnie dostarczać organizmowi witamin z grupy B. Jeśli wiemy, że nie mamy możliwości zadbać o to poprzez dietę, możemy wspomóc się odpowiednią suplementacją.
Redakcja strony