Wystartowała wystawa wynalazków w Warszawie

300 innowacyjnych rozwiązań z 24 krajów prezentowanych jest podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków, którą zainaugurowano w Warszawie w poniedziałek. Wystawa potrwa do środy.

Wśród prezentowanych na wystawie rozwiązań znalazł się m.in. system nawigowania dla osób niewidomych, ostrzegający przed przeszkodami na trasie, sposób na odzyskiwanie drogich metali ze zużytych katalizatorów samochodowych czy wykrywania w ściekach szkodliwych nanocząstek złota.

Podczas uroczystego otwarcia zastępca prezesa Urzędu Patentowego RP Sławomir Wachowicz przyznał: „Jeśli chodzi o Polskę, z satysfakcją należy odnotować fakt, że w grupie zgłaszających do ochrony rozwiązania techniczne największą część stanowią już podmioty sektora gospodarki. W roku 2014 ten udział wynosił już ponad 45 proc. Fakt ten świadczy o wzrastającym znaczeniu ochrony własności intelektualnej w działalności przedsiębiorców. Jeszcze kilka lat temu ta tendencja była odwrotna – największej liczby zgłoszeń dokonywały szkoły wyższe. I to relatywnie małe zainteresowanie w tym zakresie środowisk biznesowych znacząco utrudniało efektywną komercjalizację wynalazków” – oznajmił.

Prezes SPWiR Michał Szota w rozmowie z PAP przyznał, że zdarza się, że polskie wynalazki dostają wiele nagród na świecie i są dostrzegane przez specjalistów z zagranicy, a nie są doceniane w kraju. Jego zdaniem wiąże się to z tym, że w Polsce sektor małych i średnich przedsiębiorstw nie jest jeszcze w pełni gotowy do wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Tak więc o ile inwestorów z dużym kapitałem jest u nas sporo, to inwestorów z mniejszych firm – nie ma na razie wystarczająco wielu. „Innowacyjne rozwiązania wiążą się na ogół z dużym ryzykiem. Potrzebne są mechanizmy, które pozwalałyby łagodzić upadek po nietrafionych inwestycjach”- ocenił. Według niego z funduszy na wdrożenie innowacji w Polsce warto przeznaczyć część środków na ubezpieczenie ryzyka. „Wtedy łatwo i szybko znajdziemy inwestorów” – skomentował i dodał: „Tylko inwestując w innowacje możemy zdobyć przewagę gospodarczą na świecie”.

Rektor PW Jan Szmidt podkreślił, że innowacyjność to coś, co decyduje o rozwoju cywilizacji technicznej. Przyznał, że Polska po 25 latach od odzyskania wolności gospodarczej podejmuje wyzwanie, by stawiać na innowacje.

Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków „IWIS 2015” odbywa się od poniedziałku do środy w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej. Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów (SPWiR) we współpracy z Urzędem Patentowym RP i Politechniką Warszawską. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis PAP – Nauka w Polsce.

Michał Szota zaznaczył w rozmowie z PAP, że podstawowym celem wystawy jest promocja nauki polskiej. „Ale nie tylko. Chcemy zaprosić instytucje z zagranicy, których wynalazki mają wysoką gotowość wdrożeniową. Zapraszamy również przedstawicieli polskiego przemysłu, którzy czekają na ciekawe rozwiązania, które mogliby wdrożyć” – zaznaczył Szota.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Komentowanie zakończone.