Zdrada to jedno z tych doświadczeń w życiu, które najbardziej krzywdzi. Narusza poczucie własnej wartości, niszczy zaufanie i związek. Gdy człowiek dowiaduje się o romansie swojego partnera, przeżywa szok. Pierwszą reakcją jest najczęściej panika i lęk, które mieszają się ze złością. Dla większości ludzi zdrada to także poniżenie i zawód. Wielu sądzi też, że zdrada automatycznie prowadzi do separacji. Gdy doświadczamy zdrady, jesteśmy przekonani, że nic nie można już naprawić. Jak poradzić sobie ze zdradą partnera? Nie istnieją żadne określone reguły, ale poniżej znajdziesz kilka podstawowych zasad, które mogą pomóc.
Jak poradzić sobie ze zdradą?
Po pierwsze – osoba, która zdradziła, musi zakończyć swój romans. Może się to wydawać oczywiste, jednak zdarza się, że osoba, która zdradziła zdaje się nie rozumieć, jaki ból sprawiła swojemu partnerowi. Taka decyzja, wprowadzona w życie, jest też ważnym wyrazem szacunku dla zdradzonego partnera.
Ratowanie związku
Po upływie dwóch do sześciu tygodni, większość par zaczyna zajmować się ratowaniem swojego związku. Jeżeli kochanek/kochanka został/a poinformowany/a o nowej sytuacji, teraz następuje czas rozpoczęcia próby wyleczenia się ze zdrady. Tego nie da się zrobić podczas przerwy na kawę. Należy zrozumieć, że to proces, który musi potrwać. Warto zadbać wtedy o obecność kogoś bliskiego i wsparcie poprzez samo wysłuchanie i nieocenianie. Trzeba zrozumieć, że przeżywane emocje są naturalne i mamy do nich prawo. Nie ma tu limitów czasowych. Każdy potrzebuje właściwego dla siebie czasu. Warto też w takiej sytuacji rozważyć terapię pary, która w znaczącym stopniu może przyspieszyć proces leczenia po zdradzie.
Czy możliwe jest wybaczenie zdrady i zapomnienie o niej?
Gdy mąż i żona zaczynają odbudowywać swoją miłość do siebie po zdradzie, nie znaczy to, że wszystko sobie wybaczyli. Można wybaczyć, ale nie o wszystkim jesteśmy w stanie zapomnieć. Osoba, która zdradziła musi być otwarta i chętna do szczerej rozmowy na temat tego, co zaszło. Pomóc może:
- dojrzała wiara i religijność;
- poczucie własnej wartości i godności;
- wsparcie osób bliskich;
- wyrażanie emocji, płacz, złość;
- unikanie poniżania się, np. poprzez kontakt z osobą, z którą współmałżonek zdradził, błaganie o pozostanie;
- ćwiczenia i aktywność fizyczna.
Jak długo można odczuwać gorycz po zdradzie?
Osoba, która została zdradzona, powinna postarać się stworzyć plan. Jeśli wymagamy, aby osoba zdradzająca zostawiła przeszłość za sobą, to osoba zdradzona również musi pracować nad zostawieniem tego czasu za sobą, nawet jeżeli jest to dla niej trudne. Z pomocą rodziny, znajomych, dobrego terapeuty i własną możliwe jest, aby związek miał dalszą przyszłość. Pamiętajmy, aby starać się nie popełniać następujących błędów:
- nie decydować się na rozstanie zbyt szybko i pod wpływem emocji;
- nie wciągać dzieci, nie ujawniać szczegółów zdrady, nie nastawiać rodziny i przyjaciół przeciwko współmałżonkowi;
- nie planować zemsty w stylu – “jak on zdradził mnie, to ja zdradzę jego, aby poczuł jak to jest”;
- nie starać się przebaczyć na siłę, np. w imię wartości religijnych albo z lęku przed samotnością;
- nie domagać się ujawnienia szczegółów zdrady;
- nie wracać ciągle do zdrady, jeśli podjęliście decyzję o próbie odbudowywania związku;
- nie wynagradzać ciągle osobie zdradzonej krzywdy, jaką się jej wyrządziło;
- nie traktować sprawcy jako osoby niedojrzałej i nie usprawiedliwiać jej zachowania.
Z mojej praktyki w pracy z parami wynika, że zdrada jest do przetrwania. Powinien być tylko spełniony jeden warunek – powinny chcieć tego obie strony.
Redakcja strony