Żydowskie dziedzictwo kulturowe we współczesnej Europie i rozmaite sposoby jego ochrony oraz popularyzacji – to temat trzydniowej (8- 10 czerwca) konferencji naukowej, zorganizowanej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Konferencja „Żydowskie dziedzictwo kulturowe. Projekty, metody, inspiracje” zapowiadana jest przez organizatora – Muzeum Historii Żydów Polskich, jako największy w Europie zjazd specjalistów zajmujących się żydowskim dziedzictwem kulturowym: praktyków, muzealników, edukatorów, działaczy organizacji pozarządowych i artystów, a zarazem pierwsze w Polsce spotkanie specjalistów, które ma służyć wymianie metod pracy i dzieleniu się dobrymi praktykami.
„Konferencja została stworzona przez praktyków dla praktyków – powiedziała PAP dr Małgorzata Owczarska, koordynatorka konferencji. – Zaprosiliśmy do udziału w tym wydarzeniu wszystkich tych, którzy zajmują się żydowskim dziedzictwem kulturowym. Udało nam się zaprosić grono wybitnych uczonych, m.in. dr Dianę Pinto z Instytutu Badań nad Polityką Żydowską w Londynie, której wykład zainauguruje obrady, czy Michaela Petera Edsona z Muzeum dla Ludzkości ONZ, który w swoim wykładzie poruszy kwestię roli internetu w kontekście przyszłości instytucji pamięci”.
Głównym nurtem tematycznym – jak zaznacza dr Owczarska – będą sprawy związane z renowacją, edukacją, popularyzatorstwem i wystawiennictwem. Zaprezentowane też zostaną najciekawsze przedsięwzięcia, innowacyjne metody pracy czy dobre praktyki.
Program ten będzie realizowany podczas osobnych sesji, jak np. „Renowacja i konserwacja: znaczenie i funkcje” przygotowanej przez dr. Orita Stieglitz z Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Bardejowie czy „Szlaki dziedzictwa – pamięć, komercjalizacja i popularyzacja” przygotowanej przez Europejskie Stowarzyszenie Ochrony i Popularyzacji Kultury i Dziedzictwa Żydowskiego.
Szlaki dziedzictwa to wyjątkowy sposób edukowania o żydowskiej historii i kulturze, dbania o nią i jej upamiętniania. Niektóre szlaki łączą w spójną całość zabytki żydowskie i nieżydowskie, inne skupiają się na jednym tylko aspekcie lub zagadnieniu. Miejsca święte, miejsca pamięci i przestrzenie związane z życiem codziennym zaczynają funkcjonować, jako atrakcje włączone w turystyczną infrastrukturę. W związku z tym powstaje szereg kontrowersji metodologicznych i etycznych. O roli szlaków i o tym, jak można pogodzić szacunek dla świętych miejsc z ich komercyjnym użytkowaniem będzie mowa podczas sesji.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza też do udziału w Parku Projektów, wydarzeniu towarzyszącym konferencji. Międzynarodowe środowisko praktyków, muzealników, edukatorów zaprezentuje swoje projekty, publikacje i podzieli się zdobytymi doświadczeniami.
W nieformalnej atmosferze – zaznaczają organizatorzy – będzie można zapoznać się z różnorodnością działań na rzecz żydowskiego dziedzictwa kulturowego. W programie przewidziane są projekcje filmów, warsztaty i instalacje interaktywne. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności.
Park Projektów będzie podzielony na siedem stanowisk – wspólnych stołów, przy których osoby zainteresowane podobną tematyką będą mogły wymienić doświadczenia i zapoznać się z inicjatywami innych uczestników wydarzenia. „Przy wspólnych stołach – zapowiada dr Owczarska – będziemy rozmawiać o rekonstrukcji, językach i edukacji, projektach prowadzonych wśród lokalnych społeczności, nowych mediach, sztuce, edukacji o Holokauście i o inicjatywach, których efektem są publikacje. Osoby zajmujące się żydowskim dziedzictwem kulturowym mogą przynieść i zaprezentować własne materiały”.
Park Projektów odbędzie się 10 czerwca na Skwerze Willy’ego Brandta. W razie deszczu Park zostanie przeniesiony do wnętrza Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Konferencja „Żydowskie dziedzictwo kulturowe. Projekty, metody, inspiracje” jest organizowana we współpracy z The Center for Studies of Holocaust and Religious Minorities w Norwegii oraz Stowarzyszeniem „Nigdy Więcej” w Polsce.
/Fot. Cezary Piwowarski (CC BY-SA 3.0)/
Redakcja strony